ET @ Hotmail İşareti Nasıl Yapılır, Neden Çıkmıyor (Windows & MAC)

@ işareti nasıl yapılır, “et” işareti genelde mail adreslerinde uzantıdan önce kullanılır. E-posta adreslerinde ilk olarak 1977 yılında Roy Tomlinson tarafından kullanılmıştır. Roy’un bu işareti kullanmasının sebebi ise mail adresinde kimsede olmayan bir işaretin bulunması ve böylece olası karışıklıkları engellemek istemeseydi. 1977 yılında kaç tane mail adresi var ki karışıklık olacak diyebilirsiniz, haklısınız 🙂 Adam farklı bir amaçla kullanmış ancak daha sonra tüm mail servislerinde bu işaret baz alınmış.  @ işareti Türkçe’ de ise “kuyruklu a” olarak tanımlanır ve “et” şeklinde okunur. Neyse @ işaretinin daha detaylı tarihçesini ve ne anlam ifade ettiğini, nasıl ortaya çıktığını yazının sonuna saklayalım, şimdi Windows ve MAC bilgisayarlar için @ “et” işareti nasıl yapılır, eğer yapılmıyorsa neden yapılmıyor onu anlatalım, hadi başlayalım.

@ ET İşareti Nasıl Yapılır?

Türkçe ve İngilizce için farklı olmak üzere; Windows işletim sistemi ve Macintosh yani MAC sistemlerde @ ET işareti farklı tuş kombinasyonları ile yazılır. Şimdi Windows ve MAC için @ işareti nasıl yapılır onu anlatayım.

Türkçe Klavye’de aşağıdaki üç yöntem ile @ et işareti yapılabilir;

ALTGR+Q tuş kombinasyonu ile @ işareti elde edilir.

CTRL+ALT+Q tuş kombinasyonu ile yine @ işareti elde edilir.

ALT+64 tuş kombinasyonu ile @ işareti elde edilir. (ALT tuşuna basılı tuttuktan sonra 6 ve 4 tuşlarına sıra ile basın ardından elinizi ALT tuşundan çekin)

İngilizce Klavye’ de ise aşağıdaki iki yöntem ile @ et işareti yapılabilir;

İngilizce klavye’ de; SHIFT+2 tuş kombinasyonu ile @ et işareti elde edilir.

Apple – MAC klavye’de; ALT+Option+Q tuş kombinasyonuyla @ et işareti elde edilir.

@ ET İşareti Çıkmıyor, Ne Yapmalıyım?

@ işareti çıkmıyorsa yanlışlıkla klavye dilinizi değiştirmiş olabilirsiniz. Eğer sağ alt köşede tarih ve saatin yanında bir “EN” yazısı görüyorsanız ona tıklayın ve ardından onu “TR” yapın. Şimdi bir de böyle deneyin eğer hala çalışmıyorsa, yada orada “EN” işareti yoksa devam edelim. Öncelikle devam etmeden önce tüm tuşlarınızın çalışır halde olduğunu yani klavye’de her hangi bir tuşun bozuk olmadığını varsayıyorum. ALTGR, CTRL, ALT veya Q tuşları bozuksa maalesef @ işaretini yapamazsınız. Şimdi devam edelim.

Denetim Masası > Saat Dil ve Bölge > Dil Ekle

Başlat > Denetim masası > Bölge ve Dil > Klavyeler

Yukarıda sizin Windows sürümü artık kaçsa ona göre bu yolları izleyerek Klavye kısmından Türkçe klavye seçmeniz gerekiyor. Q yada F Türkçe klavye fark etmez, Türkçe olması yeterlidir. Aşağıdaki görselde olduğu gibi Türkçe klavye, Türkçe dil seçmeniz gerekmektedir.

Eğer yaptığınız işlem sonucu halen @işareti çıkmıyorsa klavye’yi Türçe yapamadıysanız İngilizce ise geçici olarak yapana kadar, bu sorunu çözene kadar @ işaretini buradan kopyabilir, yada SHIFT+2 tuşları ile @ işaretini yapabilirsiniz. Sorularınız varsa yorum yazabilirsiniz. Kısaca @ işaretinden de bahsedelim.

et @ İşareti Ne Anlama Gelir, Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Bu konuda günümüze gelen iki rivayet var. İlki @ sembolü, işareti eskiden “amphora” kelimesinin kısaltması ve sembolize edilmiş haliydi. O dönem “amphora” şarap ve baharatların taşındığı fırında pişirilen küplerin ölçüm birimiydi. Giorgio Stabile isimli İtalyan araştırmacı 1492 tarihli Latince – İspanyolca sözlükte ‘amphora’nın bir ağırlık ölçüsü birimi olan ‘arroba’” ya çevrildiğini fark etti. İspanyollların halen @ işaretini halen “arroba” diye kullanmaları da buna dayandırılmaktadır. Aynı şekilde İtalyan araştırmacı Stabile bir şeyi daha fark etti. Bir mektup’ da bir tüccarın @ işaretini kullanıldığını keşfetti. Yani mektuplarda uzak mesafeler arası ticaretleri sembolize etmek için de @ işareti kullanılıyordu. Bunun yanı sıra @ işareti eski dönemlerde “birim fiyatı” anlamına da gelmekteydi. Yani tanesi 2 liradan 10 tane elma alınsa, bu 10 elma @ 2 lira şeklinde “her biri 2 lira” anlamında kullanılıyordu.

Bir diğer rivayet ise keşişlere dayanmaktadır. Kitaplar eskiden makineler olmadığı için elle, insan marifeti ile çoğaltılıyordu. Kendi din kitaplarını yaymak için çoğaltan keşişler “tarafına, doğru, halinde, hususu üzerine” gibi anlamlara gelen Latince “ad” kelimesinden türetilmiş “at” kelimesini kullanıyorlardı. Bu kelime çokça kullanıldığı için çareyi bunu @ olarak kısaltma buldular ve artık böyle kullandılar.

Son güncelleme tarihi: 12.11.2017


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir