Yeknote https://www.yeknote.com Yeknote Blog Fri, 20 Apr 2018 22:18:00 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.5 Google Chrome ile virüs temizleme nasıl yapılır? https://www.yeknote.com/google-chrome-ile-virus-temizleme-nasil-yapilir/ https://www.yeknote.com/google-chrome-ile-virus-temizleme-nasil-yapilir/#respond Wed, 18 Apr 2018 19:59:36 +0000 https://www.yeknote.com/?p=9750 Google Chrome temizleme aracını duydunuz mu? Yine Google tarafından hizmete sunulan çok faydalı bir araç ayrıntılarını hemen şimdi sizlerle paylaşacağım.

Google Chrome ile ESET işbirliği yaptı ve ortaya bu virüs temizleme aracı çıktı. Bu araç sayesinde eğer hiç bir antivirüs programı kullanmıyorsanız bilgisayarınızda virüs veya zararlı herhangi bir şey var mı diye tarama yapabilirsiniz. Başka antivirüs programı kullanıyorsanız bile denemenizde fayda var düşünüyorum. Şimdi bu araç nasıl kullanılıyor hemen anlatayım.

Google Chrome ile virüs temizleme nasıl yapılır?

1- İlk olarak bu özelliği kullanabilmek için Google Chrome sürümünün en güncel halini kullanıyor olmanız gerekiyor. Chrome güncel mi diye kontrol etmek için aşağıdaki bağlantıyı adres çubuğuna yapıştırın. Aşağıdaki bağlantıya gittikten sonra bir süre bekleyin, Chrome güncel mi diye kontrol edilecek. Güncel değilse güncelleyin ve devam edin.

chrome://settings/help

2- Chrome güncelse veya değilse güncel hale getirdikten sonra aşağıdaki bağlantıyı adres çubuğuna yapıştırın ve gidin.

chrome://settings/cleanup

3- Daha sonra karşınıza “Bilgisayarı temizleme” başlığı altında “Zararlı yazılımları bul ve kaldır” seçeneği çıkacak. Bul deyin ve Chrome sizin için bilgisayarınızı ve tarayıcınızı zararlı yazılımlardan, virüslerden temizlemek için tarama yapmaya başlayacak. Zararlı yazılımlar denetleniyor yazısı çıkacak ve tarama işlemi sürecek.

Tarama sonuçlanınca eğer zararlı yazılım bulursa kaldır diyerek virüsleri temizleyebilirsiniz. Tarama sonuçlanınca zararlı yazılım bulunamadı uyarısı verirse o zaman bilgisayarınızda zararlı bir yazılım yok demektir.

Google Chrome ve ESET işbirliği ile sağlanan bu hizmet sayesinde sizde bilgisayarınızı ve tarayıcınızı güvende tutabilirsiniz. Her gün çeşit çeşit virüs, değişmeyen anasayfalar, kaldırılamayan reklam virüsleri ve benzeri bir çok zararlıyı kolayca temizlemek için bence çok güzel bir hizmet olmuş. Ayrıca Chrome temizleme aracı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki bağlantıya göz atabilirsiniz.

https://support.google.com/chrome/answer/2765944

]]>
https://www.yeknote.com/google-chrome-ile-virus-temizleme-nasil-yapilir/feed/ 0
Far Cry 5 Hilesi https://www.yeknote.com/far-cry-5-hilesi/ https://www.yeknote.com/far-cry-5-hilesi/#respond Sun, 15 Apr 2018 15:58:27 +0000 https://www.yeknote.com/?p=9740 Far Cry 5 oyununda gizli son hilesi bulunuyor, sizde biliyorsunuzdur belki oyuna daha yeni başlamışken yapacağınız bir hareketler, daha doğrusu yapmayacağınız bir hareketle oyunu bitiriyorsunuz. Jenerik akmaya başlıyor ve oyun bitiyor. Eğer hilenin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Far Cry 5 Gizli Son Hilesi

Oyunun başındayken henüz ana hikayeye geçiş yapmadan oyunu bitirebilirsiniz. Oyun başladığında Joseph Seed’i tutuklamak üzere gittiğimiz kilisede, tarikat liderini tutuklama görevi bize veriliyor.

Bizden o esnada kilisede tarikat liderine kelepçe vurmamız bekleniyor. İşte oyunun gizli sonunu açacağım yer tam burası. Bizden tarikat lideri Seed’in kelepçelenmesi istediği zaman kelepçe vurmakla vurmamak arasında kalıp bir süre beklediğimiz de oyunun gizli sonu açılıyor. Yani tek yapmanız gereken Seed’i kelepçelemeden bir süre beklemek. Seed’e kelepçe vurmayınca oyun ana hikayeye geçiş yapmıyor ve ekranda jenerik akmaya başlıyor.

Peki niye Seed’i kelepçelemiyoruz, tarikat lideri olarak korkutucu bir yanı var, o yüzden ona kelepçe vurmak konusunda tereddüt ediyoruz. Durum böyle olunca da bizde yapmamızı istenilen şeyi yapmadığımız için oyun ana hikayeye geçmiyor ve bitiyor. Sizde Far Cry 5 oyununun arka planında yer alan isimlerin aktığı jenerikler baş başa kalıyorsunuz.

Far Cry 5 gizli son hilesi konumuz burada bitti, konuyla veya oyunla alakalı değerli yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca sizlerinde bildiğiniz ipucu veya hile benzeri şeyler varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer Far Cry 5 içeriklerine göz atabilirsiniz. Aşağıdaki konu üzerinde ayrıca oyunda yer alan paketleri, paketlerin içeriklerini ve fiyatlarını bulabilirsiniz.

Far Cry 5 Sistem Gereksinimleri

]]>
https://www.yeknote.com/far-cry-5-hilesi/feed/ 0
SCUM Sistem Gereksinimleri https://www.yeknote.com/scum-sistem-gereksinimleri/ https://www.yeknote.com/scum-sistem-gereksinimleri/#comments Sat, 14 Apr 2018 13:57:33 +0000 https://www.yeknote.com/?p=9730 SCUM Sistem Gereksinimleri açıklandı ancak oyunun çıkış tarihi henüz tam olarak netleşmedi. SCUM yetkilileri çıkış tarihi olarak 2018 yılının ikinci çeyreğini işaret ediyorlar ancak daha önce de gelme ihtimali var.

SCUM Türkler tarafından da beklenilen oyunların başında geliyor. Bu aralar biliyorsunuz ki en popüler oyun türü hayatta kalma. SCUM bu konu da iddialı olarak geliyor. Hayatta kalma oyunundaki detayları dikkat çeken oyunda, karakterlerin yalnızca açlık ve susuzluk korkularına bakılmıyor. Bununla beraber vitamin, mineral, kalori gibi detaylarda işin içerisine giriyor.

Oyunda Türkçe dil, arayüz veya seslendirme desteği yok. Oyun 32 bit işletim sistemlerini desteklemiyor ve 64 biti zorunlu tutuyor. Şimdi oyunumuza ait gereksinimlere göz atalım. Konu altından yorum bırakarak işlemci, ekran kartı ve diğer özelliklerinizi yazarak bilgisayarınızın kaldırıp kaldırmayacağını sorabilirsiniz.

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 veya üzeri 64-bit
 • İşlemci: Core i3-4330TE 2.4GHz veya daha iyisi
 • RAM: 8 GB
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 460 veya Radeon R7 260X v3 (1 GB)
 • DirectX: 11
 • Gerekli Boş Alan: 30 GB boş alan

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 veya üzeri 64-bit
 • İşlemci: Core i5-3470T 2.8GHz veya FX-4170
 • RAM: 8 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 veya daha iyisi (2 GB)
 • DirectX: 11
 • Gerekli Boş Alan: 30 GB boş alan

SCUM sistem gereksinimleri bu şekildeydi, oyun hakkındaki sorularınızı cevaplayabilirim. Oyun popüler olacak oyunlar arasında çünkü çok fazla etkileşim alıyor. Oyun hakkında bir çok platformda haberler çıkıyor ve oyunun çok iyi bir şekilde tanıtımı yapılıyor. Gördüğümüz kadarıyla boş bir oyunda değil.

Ayrıca tüm yeni oyunlarda olduğu gibi 32 bit işletim sistemini desteklemiyor. Bence artık 64 bite geçiş yapma zamanı geldi 🙂 Grafikler artık artıyor her oyun yüksek gereksinimler istiyor, aslında bunlar yüksek gereksinimler sayılmaz ancak bu konuda Avrupa ortalamasının gerisindeyiz, bize döviz kurundan dolayı bu kartlar, işlemciler baya bir pahalıya patlıyor. Bunun üzerine binen bir ton vergiyi de işin içine katınca gerçekten bize gelişi çok pahalı oluyor.

Ayrıca aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer oyunların sistem gereksinimleri yazılarına göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Radical Heights Sistem Gereksinimleri

Pillars of Eternity 2: Deadfire PC Sistem Gereksinimleri

Son güncelleme tarihi: 19.4.2018

]]>
https://www.yeknote.com/scum-sistem-gereksinimleri/feed/ 2
Radical Heights Sistem Gereksinimleri https://www.yeknote.com/radical-heights-sistem-gereksinimleri/ https://www.yeknote.com/radical-heights-sistem-gereksinimleri/#comments Sat, 14 Apr 2018 12:10:00 +0000 https://www.yeknote.com/?p=9723 Radical Heights Sistem Gereksinimleri ücretsiz bir oyun için yüksek fakat yeni oyunlar için yüksek sayılmaz. Artık tüm oyunlar yüksek gereksinimler istiyor. Gereksinimleri karşılayan arkadaşlar güzel ve ücretsiz bir Battle Royale daha, kesinlikle göz atmalısınız.

LawBreakers oyununun yapımcısı Boss Key tarafından yayınlanan oyun önceki oyunun aksine ücretsiz olarak geldi. Biliyorsunuz ki LawBreakers hiç beğenilmemişti, oyun çok fazla olumsuz yorum aldı. Radical Heights’de optimizasyon sorunlarına rağmen ücretsiz olmasıyla birlikte idare eder düzeyde ilerliyor. Optimizasyon konusunda ciddi bir çalışma yapılırsa gelecek vaat edebilir.

Şimdi oyunun sistem gereksinimleri bilgilerine göz atalım. Ayrıca konu altından bilgisayarım oyunun kaldırır mı şeklindeki sorularınızı cevaplayabilirim. Ekran kartı, işlemci, ram ve işletim sistemi bilgilerinizi yazmayı unutmayın, aksi taktirde size cevap veremeyebilirim.

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 veya üzeri 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i5-2500K veya FX-6300
 • RAM: 8 GB
 • Ekran Kartı: Nvidia GTX 660 2GB veya AMD Radeon 7870 2GB
 • DirectX: 11
 • Gerekli Boş Alan: 6 GB boş alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 veya üzeri 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i5-6600K veya AMD Ryzen 5 1600
 • RAM: 16 GB
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 3GB veya AMD Radeon RX 580 4GB
 • DirectX: 11
 • Gerekli Boş Alan: 6 GB boş alan

Radical Heights sistem gereksinimleri bu şekildeydi, oyun hakkındaki sorularınızı cevaplayabilirim. Oyun 32 bit işletim sistemlerini desteklemiyor bu konuda 64 bit işletim sistemlerini zorunlu tutuyor. Eğer 32 bit bir işletim sisteminiz varsa oyunu çalıştırmayacak.

Zaten artık yeni çıkacak grafik konusunda normal sayılabilecek tüm oyunlar 64 bit işletim sistemi isteyeceklerdir. Bu yüzden bence artık 32 bitten kurtulmanın vakti geldi.

Ayrıca aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer oyunların sistem gereksinimleri yazılarına göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Fortnite Battle Royale Sistem Gereksinimleri

SCUM Sistem Gereksinimleri

Son güncelleme tarihi: 20.4.2018

]]>
https://www.yeknote.com/radical-heights-sistem-gereksinimleri/feed/ 3
SAR Değeri En Düşük ve Yüksek 20 Telefon 2018 https://www.yeknote.com/sar-degeri-en-dusuk-ve-yuksek-20-telefon/ https://www.yeknote.com/sar-degeri-en-dusuk-ve-yuksek-20-telefon/#respond Sat, 10 Feb 2018 12:35:19 +0000 http://www.yeknot.com/?p=9384 SAR değeri konusu oldukça önemli bir konu olduğu için bu konuda yazılarım devam ediyor. SAR değeri konusuna hakim olduğunuzu düşünüyorum ancak tekrar bir hatırlamak isteyenler SAR değeri adlı konumuza göz atabilirler.

Şimdi bu konumuzda SAR değeri düşük telefonlar ve SAR değeri yüksek telefonlar olarak 20 telefon listeleyeceğim. Bunun haricinde düşük ve yüksek SAR değerine sahip popüler 10 telefonu da sizlerle paylaşacağım.

SAR Değeri En Düşük 20 Telefon 2018

1. Verkool Vortext RS90 (0.18)

2. Samsung Galaxy Note (0.19)

3. ZTE Nubia 5 (0.225)

4. Samsung Galaxy Note 2 (0.28)

5. Samsung Galaxy Mega (0.321)

6. Kyocera Dura XT (0.328)

7. Pantech Discover (0.35)

8. Samsung Galaxy Beam (0.36)

9 .Samsung Galaxy Stratosphere II (0.37)

10. Pantech Swift (0.386)

11. Samsung Jitterbug Plus (0.4)

12. Jitterbug Plus (0.4)

13. LG Exalt (0.43)

14. Samsung Galaxy Note 2 (0.43)

15. HTC One V (0.455)

16. LG Optimus Vu (0.462)

17. Samsung Galaxy S Relay 4G (0.47)

18. Samsung Rugby 3 (0.47)

19. HTC One Max (0.5)

20. LG G2 (0.51)

SAR Değeri En Yüsek 20 Telefon 2018

1. Motorola Droid Maxx (1.54)

2. Motorola Droid Ultra (1.54)

3. Alcatel One Touch Evolve (1.49)

4. Huawei Vitria (1.49)

5. Kyocera Hydro Edge (1.48)

6. Kyocera Kona (1.45)

7. Kyocera Hydro XTRM (1.44)

8. BlackBerry Z10 (1.42)

9. BlackBerry Z30 (1.41)

10. ZTE Source (1.41)

11. ZTE Warp 4G (1.41)

12. Nokia Lumia 925 (1.4)

13. Nokia Lumia 928 (1.4)

14. Sonim XP Strike (1.39)

15. Kyocera Hydro Elite (1.39)

16. T-Mobile Prism 2 (1.385)

17. Virgin Mobile Supreme (1.38)

18. Sprint Vital (1.38)

19. Sprint Force (1.37)

20. Huawei Pal (1.33)

Ancak gördüğünüz üzere bunlar en yüksek ve en düşük SAR değerine sahip cihazları gösterdiği için tüm markalar işin içine giriyor. Bir de ülkemizde kullanılan popüler markaların LG, Samsung, iPhone, Asus, Levono, Sony gibi, telefonlarını listelediğimiz en düşük ve yüksek 10 sar değerine sahip cihaza aşağıdan bakabilirsiniz.

SAR Değeri En Düşük 10 Popüler Telefon

1. Samsung Galaxy S7 Edge (0,264)

2. Asus ZenFone 3 (0,278)

3. Samsung Galaxy A5 2016 (0,290)

4. Lenovo Moto Z (0,304)

5. OnePlus 3 (0,394)

6. Samsung Galaxy S7 (0,406)

7. HTC 10 (0,417)

8. Sony Xperia XA (0,473)

9. Honor 5X (0,560)

10. Samsung Galaxy A3 2016 (0,621)

SAR Değeri En Yüksek 10 Popüler Telefon

1. Huawei Honor 8 (1,5)

2. Huawei P9 (1,43)

3. Apple iPhone 7 (1,38)

4. Apple iPhone 7 Plus (1,24)

5. Huawei Honor 5C (1,14)

6. Sony Xperia X Compact (1,08)

7. Sony Xperia XZ (0,870)

8. LG G5 (0,737)

9. Apple iPhone SE (0,720)

10. Sony Xperia X (0,720)

Evet konumuz burada bitti, konuyla alakalı değerli yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca aşağıdan tüm telefonları bulacağınız, bulamadıklarınız içinde bir önerimizin olduğu telefon sar değerleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Telefonların SAR Değerleri 2018

]]>
https://www.yeknote.com/sar-degeri-en-dusuk-ve-yuksek-20-telefon/feed/ 0
Tüm Akıllı Telefonların SAR Değerleri 2018 https://www.yeknote.com/telefonlarin-sar-degerleri/ https://www.yeknote.com/telefonlarin-sar-degerleri/#respond Fri, 09 Feb 2018 22:41:26 +0000 http://www.yeknot.com/?p=9380 SAR değeri giderek önemli bir konu haline gelmeye başladı. Bu sevindirici bir gelişme, artık insanlar kullandıkları telefonların SAR değerlerini öğrenmek istiyorlar, yeni bir cihaz alacakları zaman ilk olarak SAR değerine bakıyorlar.

Bende konuyla çok ilgiliyim bir önceki SAR değeri nedir konumuzda SAR değerinin ne olduğunu açıklayıp, kısa ve uzun vadeli zararlarından bahsetmiştik. İsteyenler konunun üzerine tıklayarak gidebilirler. Şimdi bu konumuzda da tüm akıllı telefonların vücut ve kafa SAR değerlerini bulabilirsiniz.

Tüm Akıllı Telefonların SAR Değerleri 2018

Özellikle aradığınız bir cihaz varsa CTRL+F yaparak arama çubuğunu açabilir ve aradığınız cihazın adını girebilirsiniz. Aşağıdaki oranlar cihazların kafa SAR değerleridir.

Sırasıyla kategoriler halinde yüksek SAR değerine sahip telefonlar, düşük SAR değerine sahip telefonlar ve markalarına göre aşağıda tüm telefonların SAR değerlerini görebilirsiniz.

Yüksek SAR Değerine Sahip Telefonlar

1. Huawei Honor 8 (1,5)

2. Huawei P9 (1,43)

3. Apple iPhone 7 (1,38)

4. Apple iPhone 7 Plus (1,24)

5. Huawei Honor 5C (1,14)

6. Sony Xperia X Compact (1,08)

7. Sony Xperia XZ (0,870)

8. LG G5 (0,737)

9. Apple iPhone SE (0,720)

10. Sony Xperia X (0,720)

Düşük SAR Değerine Sahip Telefonlar

1. Samsung Galaxy S7 Edge (0,264)

2. Asus ZenFone 3 (0,278)

3. Samsung Galaxy A5 2016 (0,290)

4. Lenovo Moto Z (0,304)

5. OnePlus 3 (0,394)

6. Samsung Galaxy S7 (0,406)

7. HTC 10 (0,417)

8. Sony Xperia XA (0,473)

9. Honor 5X (0,560)

10. Samsung Galaxy A3 2016 (0,621)

Şimdi markalara göre kategoriler halinde telefonların SAR değerlerine bakalım.

Apple Marka Telefonların SAR Değerleri

iPhone 4 (1,18)

iPhone 4s (1,18)

iPhone 5 (1,25)

iPhone 5c (1,19)

iPhone 5s (1,19)

iPhone 6 (1,18)

iPhone 6 Plus (1,19)

iPhone 6s (1,14)

iPhone 6s Plus (1,14)

iPhone 7 (1,39)

iPhone 7 Plus (1,34)

iPhone 8 (1,32)

iPhones 8 Plus (0.99)

iPhone X (0,93)

Samsung Marka Telefonların Sar Değerleri

Galaxy Ace
0.625

Galaxy Ace 2
0.498

Galaxy Ace 3
0.594

Galaxy Ace 4
0.670

Galaxy Ace Plus
0.839

Galaxy Apollo
0.575

Galaxy A3
0.554

Galaxy A3 2016
0.621

Galaxy A3 2017
1.380

Galaxy A5
0.259

Galaxy A5 2016
0.475

Galaxy A5 2017
1.390

Galaxy Europa
0.645

Galaxy Fame
0.831

Galaxy J1
0.766

Galaxy J3
0.477

Galaxy J5
0.612

Galaxy J5 2016
1.170

Galaxy Mega
0.374

Galaxy Mini
0.961

Galaxy Mini 2
0.917

Galaxy Nexus
0.456

Galaxy Note
0.209

Galaxy Note II
0.369

Galaxy Note 3
0.363

Galaxy Note 4
0.382

Galaxy Note Edge
0.329

Galaxy S
0.510

Galaxy S Advance
0.750

Galaxy S2
0.351

Galaxy S3 Mini
0.584

Galaxy S3
0.547

Galaxy S4
0.399

Galaxy S4 Active
0.358

Galaxy S4 Mini
0.332

Galaxy S5
0.562

Galaxy S5 Mini
0.968

Galaxy S6
0.499

Galaxy S6 Edge
0.594

Galaxy S7
0.621

Galaxy S7 Edge
0.507

Galaxy Y
0.655

Galaxy Young
0.742

Sony Marka Telefonların Sar Değerleri

Xperia C
0.522

Xperia E
0.87

Xperia J
0.73

Xperia L
0.69

Xperia M
0.859

Xperia M2
0.779

Xperia M4 Aqua
0.633

Xperia SP
0.79

Xperia Z
0.48

Xperia Z1
0.773

Xperia Z1 Compact
0.74

Xperia Z3
0.712

Xperia Z3 Compact
0.897

Xperia Z Ultra
0.339

Sar değeri konumuz burada bitti arkadaşlar, çünkü gerçekten çok fazla telefon var. Ayrı ayrı resmi sitelerinden kontrol ederek eklenmesi gerçekten çok uzun sürüyor. Bu kadarı bile beni öldürdü diyebilirim. O yüzden size bir site tavsiye edeceğim. Buraya tıklayarak SAR değerini öğrenmek istediğiniz tüm telefonların SAR değerlerine ulaşabilirsiniz.

SAR değeri çok önemli bir konu, ilgi duyduğunuz için teşekkür ediyorum. Konu hakkında değerli yorumlarınızı bekliyorum.

]]>
https://www.yeknote.com/telefonlarin-sar-degerleri/feed/ 0
SAR Değeri Nedir, Kaç Olmalı, Zararları Nelerdir? https://www.yeknote.com/sar-degeri/ https://www.yeknote.com/sar-degeri/#respond Fri, 09 Feb 2018 21:50:35 +0000 http://www.yeknot.com/?p=9376 SAR değeri vücudunuzun ne kadar radyasyona maruz kaldığının bir ölçüsüdür. Akıllı telefonlarla beraber kablosuz özellikler arttıkça telefonların yaydığı radyasyon miktarları da artıyor. Ancak buna rağmen bir çok kullanıcı tarafından bilinmeyen veya önemsenmeyen sar değeri konusu oldukça önemlidir.

SAR değeri “Specific Absorption Rate” Türkçesi ile “Özgül Soğurma Oranı” anlamına gelmektedir. Daha açıklayıcı bir şekilde söylemek gerekirse SAR, telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını belirtir.

Gördüğünüz gibi SAR değeri sağlımızı doğrudan etkileyen çok önemli bir konu, o yüzden akıllı telefon alırken cihazın SAR değerlerine mutlaka bakmalısınız. SAR değerleri vücut ve kafa olarak ikiye ayrılır.

Peki ama bu SAR değeri bizi nasıl etkiliyor. Telefonu kullanırken maruz kaldığınız radyasyon vücut ısısının yükselmesine neden oluyor. Vücut ısısının artmasıyla beraber kısa ve uzun vadeli sağlık sorunları yaşıyoruz.

SAR Değeri Kaç Olmalı?

SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ifade ediliyor. ABD ve Avrupa’da ölçümler farklılık gösteriyor. Amerika’da izin verilen SAR oranı 1.6 W/Kg olarak belirlenmiş. Amerika’da ölçümler 1 gramlık doku üzerinden yapılıyor.

Avrupa’da ise 10 gramlık doku üzerinden ölçümler yapılıyor. Avrupa’da izin verilen SAR oranı ise 2 W/Kg olarak belirlenmiş. Anlayacağınız Avrupa’da satılan telefonların sar değerleri Amerika’ya göre daha düşük oluyor.

Yüksek SAR Değerlerine Sahip Cihazların Zararları (Kısa Vadeli 24 Saat)

15 dakika boyunca telefonla konuşan bir bireydeki ısı değişiminin insan sağlığına etkileri aşağıda listelenmiştir.

İşitmede geçici aksaklıklar oluşması

Kan hücrelerinin bozulması

Bas ağrıları ve sersemleme

Bağışıklık sisteminin bozulması

Yorgunluk, halsizlik ve bilinçsizlik durumu

Görüş alanında daralma

Kalp rahatsızlıkları

Kalp pilinin bozulma riski

Hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riski

Yoğun stres ve yorgunluk hissi

Kalıcı işitme bozuklukları

Konsantrasyon ve dikkat bozulması

Embriyo gelişiminin zarar görmesi

Kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma

Kadınlarda düşük riskinin artması

Yüksek SAR Değerlerine Sahip Cihazların Zararları (Uzun Vadeli 10 Yıl)

10 yıl boyunca yüksek SAR değerine sahip bir telefonun kullanıcısının maruz kaldığı ısı değişiminin insan sağlığına etkileri aşağıda listelenmiştir.

Cilt kanseri

Yüksek tansiyon

Beyaz kan hücresi (lenfoma) kanseri

Kan beyin bariyerinin zedelenmesi

Genetik yapının bozulması

Sperm sayısının azalması

Gördüğünüz üzere kısa ve uzun vadeli olarak SAR değerini yüksek bir cihazın insan sağlına verdiği zararlar ortada, o yüzden yeni bir cihaz alırken ilk bakmanız gereken bilgi cihazın SAR değeri olmalıdır. Bunun dışında telefon kullanımıyla ilgili bir kaç önerimiz olacak.

SAR Değeri Konusunda Uyarılar

Telefonla konuşurken kulaklık takın.

10 dakikadan fazla telefonla konuşmamaya özen gösterin.

Gece yatarken telefonu baş ucunuza koymayın.

Asla telefonla uyumayın.

Arama yaparken hemen telefonu kulağınıza götürmeyin.

Telefonu mümkün olduğunca kullanmayın.

SAR değeri konumuz burada bitti, umarım açıklayıcı bir anlatım olmuştur. Gerçekten çok üzerinde durduğum bir konu eğer SAR değeri ile alakalı kafanıza takılan sorular varsa yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca aşağıdan tüm telefonların SAR değerlerinin yer aldığı konumuza göz atabilirsiniz.

Telefonların SAR Değerleri 2018

]]>
https://www.yeknote.com/sar-degeri/feed/ 0
Total War Saga: Thrones of Britannia Sistem Gereksinimleri https://www.yeknote.com/total-war-saga-thrones-of-britannia-sistem-gereksinimleri/ https://www.yeknote.com/total-war-saga-thrones-of-britannia-sistem-gereksinimleri/#respond Thu, 01 Feb 2018 22:19:15 +0000 http://www.yeknot.com/?p=9292 Total War Saga: Thrones of Britannia sistem gereksinimleri konumuza hoş geldiniz. Oyun devi SEGA yeni oyunu Total War Saga: Thrones of Britannia çıkış tarihi ve sistem gereksinimleri belli oldu. Oyunun Steam üzerindeki fiyatı da belli oldu. Oyun Steam üzerinden 90 lira fiyat etiketiyle satılacak. Total War Saga Thrones of Britannia 19 Nisan 2018 tarihinde çıkış yapacak.

Oyun Türkçe arayüz ve altyazı desteği sağlayacak ancak seslendirme desteği sağlamayacak. Neyse lafı daha fazla uzatmadan oyunun sistem gereksinimleri bölümüne geçelim. Ayrıca aşağıdan oyuna ait tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Total War Saga: Thrones of Britannia oyunu 32 bit işletim sistemi desteği sunmuyor. Oyun yalnızca 64 bit işletim sistemlerinde çalışacak.

Total War Saga: Thrones of Britannia Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo 3.0Ghz
 • RAM: 5 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GTX 460 / AMD Radeon HD 5770 / Intel HD4000 (1 GB)
 • DirectX: 11
 • Gerekli Boş Alan: 30 GB boş alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i5-4570 3.20GHz
 • RAM: 8 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 770 veya AMD Radeon R9 290X (4 GB)
 • DirectX: 11
 • Gerekli Boş Alan: 30 GB boş alan

Total War Saga Thrones of Britannia Trailer

Total War Saga: Thrones of Britannia sistem gereksinimleri bu şekildeydi, bilgisayarım oyunu kaldırır mı, kaldırmaz diye sorabilirsiniz. Ayrıca oyunla ilgili sorularınız varsa yine bize yorum gönderebilirsiniz. Aşağıdan ilginizi çekebilecek oyunların sistem gereksinimleri konularına göz atabilirsiniz.

Warhammer: Vermintide 2 Sistem Gereksinimleri

The Banner Saga 3 Sistem Gereksinimleri

]]>
https://www.yeknote.com/total-war-saga-thrones-of-britannia-sistem-gereksinimleri/feed/ 0
Warhammer: Vermintide 2 Sistem Gereksinimleri https://www.yeknote.com/warhammer-vermintide-2-sistem-gereksinimleri/ https://www.yeknote.com/warhammer-vermintide-2-sistem-gereksinimleri/#respond Sat, 27 Jan 2018 13:55:16 +0000 http://www.yeknot.com/?p=9289 Warhammer: Vermintide 2 sistem gereksinimleri konumuza hoş geldiniz. 2018 yılının ilk çeyreğinde çıkması beklenen oyunun çıkış tarihi netleşmese de sistem gereksinimleri belli oldu. 2015 yılında çıkan ve çok sevilen Vermintide’nin devamı olan oyun daha iyi grafiklerle ve yeni kariyer seçenekleriyle beraber geliyor.

Warhammer: Vermintide 2 oyununda 4 kişilik ortaklaşa yakın dövüş fps oyun deneyimini yaşayacaksınız. Bunun yanı sıra 5 kahraman ve 15 farklı kariyer seçeneği de sizi oyuna bağlayan başka bir unsur olacak. Yeni ve geliştirilmiş ganimet sistemi, yetenek ağaçları ve kahramanlık sistemiyle güzel bir oyun geliyor diyebilirim.

Üzülerek söylemeliyim ki bu oyunda 32 bit işletim sistemini desteklemiyor. 64 bit işletim sistemini zorunlu tutuyor. Oyunda Türkçe dil ve arayüz desteği yok. Şimdi Warhammer: Vermintide 2 oyununa ait sistem gereksinimlerine geçebiliriz.

Warhammer: Vermintide 2 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8 (8.1) /  Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i5-2300 2.80 GHz veya AMD FX-4350 4.2 GHz
 • RAM: 6 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 460 veya AMD Radeon HD 5870
 • DirectX: 1
 • Gerekli Boş Alan: 45 GB boş alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i7- 3770 @ 3.5 GHz veya AMD FX-8350 @ 4 GHz
 • RAM: 8 GB
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 veya ATI Radeon R9 serisi
 • DirectX: 12
 • Gerekli Boş Alan: 45 GB boş alan

Warhammer: Vermintide 2 Trailer

Warhammer: Vermintide 2 sistem gereksinimleri konumuz burada bitti, aşağıdan oyunla ilgili değerli yorumlarınızı gönderebilirsiniz. Ayrıca oyunum bilgisayarı kaldırır mı diye soru gönderirseniz yardımcı olabilirim. İlginizi çeken diğer oyunlara aşağıdan göz atabilirsiniz.

The Crew 2 Sistem Gereksinimleri

State of Decay 2 Sistem Gereksinimleri

]]>
https://www.yeknote.com/warhammer-vermintide-2-sistem-gereksinimleri/feed/ 0
The Crew 2 Sistem Gereksinimleri https://www.yeknote.com/the-crew-2-sistem-gereksinimleri/ https://www.yeknote.com/the-crew-2-sistem-gereksinimleri/#respond Thu, 25 Jan 2018 13:47:17 +0000 http://www.yeknot.com/?p=9281 The Crew 2 sistem gereksinimleri konumuza hoş geldiniz. E3’de tanıtım yapılan ve büyük bir heyecanla beklenen oyunlardan biride The Crew 2. Ubisoft tarafından geliştirilen oyunun 2018 yılının ilk çeyreğinde çıkması bekleniyor. Oyunun Steam üzerinde 209 TL fiyat etiketiyle satışa sunulacak. Diğer paketleri almak istiyorsanız daha fazla ödemeniz gerekecek, buraya tıklayarak oyunun Steam sayfasına gidebilirsiniz.

The Crew 2 bize motor sporlarının tümünü birden yapma imkanı veren açık dünya yarış oyunudur. Oyunda çok çeşitli arabalar, uçaklar, deniz araçları ve motorlar kullanarak yarışacaksınız. Yani The Crew 2 ile hem yerde hem gökyüzünde hem de denizlerde yarışlara katılacaksınız.

Farklı spor gruplarında yarışlara katılacaksınız. Profesyoneller, sokak yarışçıları, serbest stilciler, off roadcular gibi gruplarda bir çok araç arasında geçiş yaparak yarışacaksınız. Ayrıca oyundaki başarılarınızı paylaşacak ve sergileyebileceksiniz. Oyun Türkçe dil ve arayüz desteği sağlamıyor. Oyunun sistem gereksinimleri ise belli oldu, aşağıdan göz atabilirsiniz.

The Crew 2 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: Core i5-4460 3.2GHz veya FX-8350
 • RAM: 8 GB
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 760 veya Radeon R7 260X v3 (2 GB)
 • DirectX: 12
 • Gerekli Boş Alan: 55 GB boş alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: Core i7-4790 4-Core 3.6GHz veya FX-8370
 • RAM: 16 GB
 • Ekran Kartı: GeForce GTX 980 Ti 6GB veya Radeon R9 FURY X 4GB
 • DirectX: 12
 • Gerekli Boş Alan: 55 GB boş alan

The Crew 2 sistem gereksinimleri bu şekildeydi, gerçekten yüksek gereksinimleri istiyor. Ancak 2018 yılında çıkacak oyunlara göre bir değerlendirme yaparsak çok yüksek sayılmaz hatta normal sayılabilir. Sistem gereksinimleri yetecek olan arkadaşlar için gerçek bir görsel şölen sunacağa benziyor. Aşağıdan The Crew 2 tanıtım videosuna göz atarak oyun hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

The Crew 2 Trailer

The Crew 2 sistem gereksinimleri konumuz burada bitti, konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi bekliyorum. Ayrıca bilgisayarım the crew 2 oyununu kaldırır mı diyede sorabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşağıdan ilginizi çekebilecek diğer oyunların sistem gereksinimleri yazılarına göz atabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Pure Farming 2018 Sistem Gereksinimleri

State of Decay 2 Sistem Gereksinimleri

]]>
https://www.yeknote.com/the-crew-2-sistem-gereksinimleri/feed/ 0